cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys
AKÖZ Branda Tente ve ÇadırÇadır - Aköz Branda Hizmetleri - GEBZE

Çadır - Aköz Branda Hizmetleri - GEBZE

Çadır

Yazar

TAŞINABİLİR BARINAK ÇADIR

İnsanlar dünyaya geldiği ilk zamanlardan beri kendilerine farklı tarzlarda barınak biçimleri bulmuş, geliştirmişlerdir. Bu süreç mağaralarda yaşamayla başlamış, günümüzdeki evlere kadar gelmiştir. Barınmak insanoğlunun temel ihtiyaçları arasındadır. Her canlı kendisine uygun, yaşamını sürdürebileceği yer arayışına girer. İnsanoğlunun kısa süreli veya uzun süreli kullanabildiği barınak tipleri vardır. Çadır, insanlar için uygun bir yerleşim yeri olabilir.

Kullanım amaçlarına, kullanıldıkları yerlere, yapıldıkları malzemelere  göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yerleşim alanının sıcaklık, nem ve rüzgar gibi özelliklerine göre; üçgen, tünel ve kubbe olmak üzere üçe ayrılırlar. Üçgen olan çeşidi rüzgara karşı dayanıksız olması nedeniyle sıcak havalarda tercih edilir. Kurulumu zahmetlidir. Günübirlik veya kısa süreli kullanıma uygundurlar. Tünel olan çeşidi ise üçgen çeşidinden daha büyük alana sahiptir. Soğuk havalara ve rüzgarlara karşı dayanıklıdırlar. Kubbe şeklinde olanların ise iç alanları büyüktür, soğuğa ve rüzgara karşı dayanıklı olması sebebiyle çok tercih edilirler. Yapıldıkları malzemelere göre kıl, bez ve plastik olmak üzere üçe ayrılırlar. Bunların arasında en çok kullanılan çadır çeşidi bez olanlarıdır. Farklı kullanım tarzları mevcuttur. Bunlar belirlenirken; ortam, kişi sayısı, kurulacak olan ortamın nem ve sıcaklık dağılışı önemli etmenlerdir. Tatil, kamp vb. ortamlar için barınak olarak çok tercih edilirler. Genel olarak kurulumları basittir. Özellikle genç nüfusumuzun ilgi alanıdır. Bu barınaklarımızın birden fazlasının bir araya gelmesiyle minik kentler oluşur. Barınakların içine genellikle uyku tulumu, yiyecekler ve giyecekler konulur. Güvenlik açısından çok sağlam olmamaları nedeniyle orman gibi vahşi hayvanların barındıkları yerlere kurulmamaları gerekir. Hayvanlar açısından sakin yerler seçilmelidir. Genellikle dayanma süreleri yüz kurum ve sökümdür.

Taşınabilir barınak olan çadır, maliyeti ve kullanımı açısından iyi bir tercih olabilir. Kısa süreli yerleşim yerleri tercih edilecekse vazgeçilmez bir unsurdur. Bir veya iki kişilik bir tatil olacaksa küçük, ikiden fazla veya grup halinde bir tatil olacaksa büyük barınaklar tercih edilmelidir.  Hava koşullarına göre dayanıklı veya normal çeşitleri kullanılabilir. Yine de önlem amaçlı dayanıklı olan çeşidinin seçilmesi, sakin yerlere kurulması  barınaktaki insanlara fayda sağlayacaktır.

Çadır konusunda Aköz branda ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz…